TM WooCommerce Extra Product Options - en to ja translation catalogue (899 entries)

en: Extra Product Options Fees
ja: 追加オプション手数料

en: Settings
ja: 設定

en: Docs
ja: ドキュメント

en: Premium Support
ja: プレミアムサポート

en: (Copy)
ja: （コピー）

en: Variation #%s of %s
ja: %sの#%sというバリエーション

en: There are no saved variations yet.
ja: 保存されたバリエーションはありません

en: You cannot add any more extra options.
ja: これ以上のオプションの追加はできません

en: Are you sure you want to remove this option?
ja: このオプションを削除しますか？

en: Before adding Extra Product Options, add and save some attributes on the Attributes tab.
ja: 商品オプションを追加する前に、属性を属性タブに追加して保存してください

en: Fixed amount
ja: 固定価格

en: Percent of the original price
ja: 元の価格のパーセント（変動する価格の場合は注意）

en: Error
ja: エラー

en: Invalid request!
ja: 無効なリクエスト

en: Are you sure you want to delete this folder and all of its contents?
ja: このフォルダーと中身を削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this file?
ja: このファイルを削除しますか？

en: TM Extra Product Option #%s of %s
ja: TM Extra Product Option %sの#%s

en: Could not update post in the database
ja: データベース内の投稿を更新できませんでした

en: The php functions mb_detect_encoding and mb_convert_encoding are required to import and export CSV files. Please ask your hosting provider to enable this function.
ja:  mb_detect_encodingとmb_convert_encodingはCSVをインポート、エクスポートするために必要なphpです。この機能を有効にするにはサーバー管理会社へ連絡してください

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ja: ファイルサイズが上限を超えています

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ja: アップロードしたファイルはHTMLフォームで規定のあるサイズを超えています

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ja: ファイルは一部分のみアップロードされました

en: No file was uploaded.
ja: ファイルはアップロードされませんでした

en: Missing a temporary folder.
ja: 一時フォルダーがありません

en: Failed to write file to disk.
ja: ディスクへの書き込みを失敗しました

en: File upload stopped by extension.
ja: 拡張子のためファイルのアップロードが停止しました

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ja: この拡張子のファイルは使えません

en: No file found.
ja: ファイルがみつかりませんでした

en: File imported.
ja: ファイルのインポート完了

en: Invalid import method used.
ja: 無効なインポート方法です

en: Trying to upload files larger than %s is not allowed!
ja: %s以上のファイルを転送することはできません

en: Include additional Global forms
ja: 追加のグローバルフォームを含める

en: (no title)
ja: （タイトルなし）

en: Clear all additional Global forms
ja: すべての追のグローバルフォームをクリアする

en: Disable Exclude from Global Options
ja: グローバルオプションから除外する機能を無効にする

en: Enable Exclude from Global Options
ja: グローバルオプションから除外する機能を有効にする

en: File manager is not supported on your server.
ja: ファイル管理があなたのサーバーでは未対応です

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました

en: There was an error saving the settings.
ja: 設定を保存する際にエラーが発生しました

en: Clone form
ja: 複製

en: Export form
ja: エクスポート

en: Title
ja: タイトル

en: Priority
ja: 優先度

en: Applied on
ja: 適用

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Products
ja: 商品

en: Disabled
ja: 無効

en: Products and Categories
ja: 商品とカテゴリー

en: ALL products
ja: すべての商品

en: ALL categories
ja: すべてのカテゴリー

en: None
ja: なし

en: Publish
ja: 公開

en: Roles
ja: ユーザー

en: Description
ja: 詳細

en: Enabled roles for this form
ja: このフォームで有効化されたユーザー

en: Disabled roles for this form
ja: このフォームで無効化されたユーザー

en: Search for a product&hellip;
ja: 商品を検索&hellip;

en: Disable categories
ja: すべてのカテゴリーで無効

en: Select the Product(s) to apply the options
ja: オプションを適用する商品を選択

en: Add section
ja: セクションを追加

en: Style variations
ja: スタイルバリエーション

en: Save
ja: 保存

en: Import CSV
ja: CSVをインポート

en: Export CSV
ja: CSVをエクスポート

en: Close
ja: 閉じる

en: Fullsize
ja: フルサイズ表示

en: There are no options
ja: オプションがありません

en: Start adding elements
ja: エレメントを追加しましょう

en: Add element
ja: エレメントの追加

en: Add element in a new section
ja: 新しいセクションにエレメントを追加

en: Delete Permanently
ja: 完全に削除

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱に移動

en: Submit for Review
ja: レビューを送信

en: Update
ja: 更新

en: Something went wrong with WordPress.
ja: WordPressで問題が起きました

en: WooCommerce is not enabled!
ja: WooCommerceが有効になっていません

en: Cheatin&#8217; uh?
ja: ズルしとるんじゃないの？

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
ja: このアイテムをゴミ箱へ移動するとこはできません

en: Error in moving to Trash.
ja: ゴミ箱に移動する際にエラーが起きました

en: You are not allowed to restore this item from the Trash.
ja: このアイテムをゴミ箱から戻すことはできません

en: Error in restoring from Trash.
ja: ゴミ箱から戻す際にエラーが起きました

en: You are not allowed to delete this item.
ja: このアイテムを削除することは出来ません

en: Error in deleting.
ja: 削除する際にエラーが起きました

en: The item you are trying to move to the Trash no longer exists.
ja: ゴミ箱に移動使用しているアイテムは存在しません

en: Unknown post type.
ja: 不明なポストタイプ

en: You cannot move this item to the Trash. %s is currently editing.
ja: %sは編集中のためゴミ箱に移動できません

en: The item you are trying to restore from the Trash no longer exists.
ja: ゴミ箱から戻そうとしているアイテムは存在しません

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
ja: このアイテムをゴミ箱から移動させることはできません

en: This item has already been deleted.
ja: このアイテムは既に削除済みです

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ja: 削除された可能性のある、存在しないアイテムの編集をしようとしました

en: You are not allowed to edit this item.
ja: このアイテムの編集をすることはできません

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ja: ゴミ箱に入っているこのアイテムを編集することはできません。ゴミ箱からもどしてもう一度操作してください

en: %s post updated. | %s posts updated.
ja[0]: %sの投稿は更新されました

en: %s post not updated, somebody is editing it. | %s posts not updated, somebody is editing them.
ja[0]: %sの投稿が誰かが編集中の為、更新されませんでした

en: %s post permanently deleted. | %s posts permanently deleted.
ja[0]: %sの投稿が完全に削除されました

en: %s post moved to the Trash. | %s posts moved to the Trash.
ja[0]: %sの投稿はゴミ箱に移動しました

en: %s post restored from the Trash. | %s posts restored from the Trash.
ja[0]: %sの投稿がゴミ箱から復元されました

en: The selected form does not contain any sections
ja: 選択したフォームには何も含まれていません

en: Select a category
ja: カテゴリーを選択

en: Are you sure you want to delete this item?
ja: このアイテムを削除しますか？

en: Are you sure you want to clone this item?
ja: このアイテムをクローンしますか？

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Edit settings
ja: 設定を編集

en: Element id
ja: エレメントID：

en: Section id
ja: セクションID：

en: is
ja: は

en: is not
ja: 違う場合

en: is empty
ja: 未入力の場合

en: is not empty
ja: 入力されている場合

en: starts with
ja: 開始は

en: ends with
ja: 終了は

en: greater than
ja: より大きい

en: less than
ja: 少ない

en: Cannot apply rules on this element or section since there are not any value configured elements on other sections, or no other sections found.
ja: 指定炊きのセクション、エレメントがない為このルールは使用できません

en: Populate
ja: 自動入力

en: Invalid file extension
ja: 無効なファイルの種類です

en: Importing csv...
ja: CSVをインポート中

en: Saving... Please wait.
ja: 保存中

en: Importing data
ja: データをインポート

en: Overwrite existing elements
ja: 既存のエレメントを上書き

en: Append new elements
ja: 新規エレメントを追加する

en: The form is being applied to all products
ja: このフォームはすべての商品に適用されています

en: The form isn't being applied to any products
ja: フォームは適用されていません

en: All
ja: すべて

en: Copy
ja: コピー

en: Extra Product Options Settings
ja: 追加オプション設定

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Any
ja: どれか

en: Click to toggle
ja: クリックしてトグルする

en: Attribute:
ja: 属性：

en: Type:
ja: タイプ：

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Select
ja: 選択

en: Settings:
ja: 設定：

en: Hide price
ja: 価格を非表示

en: Required
ja: 必須

en: Enabled
ja: 有効化

en: Limit selection
ja: 選択できる数の上限を設定

en: Variation:
ja: バリエーション

en: Price:
ja: 価格：

en: Custom price (required)
ja: カスタム価格（必須）

en: Custom price
ja: カスタム価格

en: Attributes missing. Please DELETE this extra option:
ja: 属性がない為、この追加オプションを削除してください：

en: Percent of the orignal price
ja: 元の価格のパーセント（変動する価格の場合は注意）

en: Form updated.
ja: フォームの更新完了

en: Form restored to revision from %s
ja: %sの改定からフォームが復元されました

en: Form published.
ja: フォームが公開されました

en: Form saved.
ja: フォームが保存されました

en: Form submitted.
ja: フォームが送信されました

en: Form draft updated.
ja: フォームの下書き更新完了

en: Enter title here
ja: タイトルを入力

en: Undo
ja: やりなおし

en: Option
ja: オプション

en: Value
ja: 値

en: Qty
ja: 数

en: Before adding Extra Options, add and save some attributes on the Attributes tab.
ja: オプションを追加する前に、属性を属性タブに追加して保存してください

en: Expand all
ja: すべて開く

en: Close all
ja: すべて閉じる

en: Add Extra Option
ja: オプションを追加

en: BUILDER
ja: ビルダー

en: NORMAL
ja: ノーマル

en: SETTINGS
ja: 設定

en: To translate the strings for the local options please use WPML interface.
ja: WPMLを翻訳で使用してください

en: The forms you choose will be displayed alongside with the forms that the product already has.
ja: このフォームは商品にすでに存在する別のフォームと一緒に表示されます

en: Exclude from Global Extra Product Options
ja: グローバル追加オプションから除外

en: This will exclude any global forms assigned to this product except those defined in the previous setting.
ja: 商品のグローバルフォームの除外設定をします

en: Override product price
ja: 商品価格の上書き

en: This will override the product price with the price from the options if the total options price is greater then zero.
ja: オプションの価格がゼロ以上の場合に商品価格を上書きします（個別設定）

en: Override global display
ja: 全体表示設定を上書き

en: This will override the display method only for this product.
ja: この商品のみ表示方法を上書きします

en: Use global setting
ja: 全体設定を使用

en: Always show
ja: 常に表示

en: Show only with action hook
ja: アクションフックでのみ表示

en: Override Final total box
ja: 最終合計ボックスの上書き

en: This will override the totals box display only for this product.
ja: この商品のみ合計ボックスの表示設定を上書きします

en: Show Both Final and Options total box
ja: 最終合計とオプション合計ボックスの両方表示

en: Show only Final total
ja: 最終合計のみ表示

en: Show Final box and hide Options if zero
ja: 最終ボックスを表示、オプションはゼロなら非表示

en: Hide Final total box if Options total is zero
ja: オプション合計がゼロの場合は非表示

en: Hide Final total box
ja: 非表示

en: Always show only Final total (Price x Quantity)
ja: 常に総合計を表示（価格×数量）

en: Disable but change product prices
ja: 無効化して価格は変更

en: Disable
ja: 無効

en: Override enabled roles for this product
ja: この商品の上書き可能な役割設定

en: This will override which roles can see the options for this product.
ja: 商品のオプションを表示する設定を上書きします

en: Override disabled roles for this product
ja: この商品の上書き不可能な役割設定

en: This will override which roles cannot see the options for this product. This setting has priority over the enabled roles one.
ja: 商品のオプションを非表示にする設定を上書きし、他の設定より優先されます

en: Select options
ja: オプションを選択

en: Heading
ja: 見出し

en: Divider
ja: 区切り

en: Date
ja: 日付

en: Time
ja: 時間

en: Range picker
ja: 範囲選択

en: Color picker
ja: カラー選択

en: Text Area
ja: テキスト（複数行）

en: Text Field
ja: テキスト（1行）

en: Upload
ja: アップロード

en: Select Box
ja: セレクトボックス

en: Checkboxes
ja: チェックボックス

en: Variations
ja: バリエーション

en: Title options
ja: タイトルオプション

en: General options
ja: 一般設定

en: Conditional Logic
ja: 条件設定

en: Normal (clear)
ja: ノーマル（クリア）

en: Box
ja: ボックス

en: Expand and Collapse (start opened)
ja: 拡大と縮小（初期設定：拡大）

en: Expand and Collapse (start closed)
ja: 拡大と縮小（初期設定：縮小）

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Section style
ja: セクションスタイル

en: Select this section's display style.
ja: このセクションの表示スタイルを選択

en: Before Local Options
ja: ローカルオプションの前

en: After Local Options
ja: ローカルオプションの後

en: Section placement
ja: セクション配置位置

en: Select where this section will appear compare to local Options.
ja: ローカルオプションの対してどこに表示するか選択

en: Normal
ja: ノーマル

en: Pop up
ja: ポップアップ

en: Slider (wizard)
ja: スライダー（ウィザード）

en: Section type
ja: セクションタイプ

en: Select this section's display type.
ja: このセクションの表示タイプを選択

en: Section class name
ja: セクションクラス名

en: Enter an extra class name to add to this section
ja: このセクションに追加する場合、追加でクラス名を入力

en: No
ja: いいえ

en: Yes
ja: はい

en: Section Conditional Logic
ja: セクションの条件設定

en: Enable conditional logic for showing or hiding this section.
ja: セクションの表示に関する条件設定

en: CSS settings
ja: CSS設定

en: Element class name
ja: エレメントクラス名

en: Enter an extra class name to add to this element
ja: このエレメントに追加する場合、追加でクラス名を入力

en: p
ja: P

en: div
ja: H6

en: Header type
ja: ヘッダータイプ

en: Header title
ja: ヘッダータイトル

en: Above field
ja: 入力フィールドの上

en: Left of the field
ja: 入力フィールドの左側

en: Right of the field
ja: 入力フィールドの右側

en: Header position
ja: ヘッダーの位置

en: Header color
ja: ヘッダーの色

en: Leave empty for default value
ja: 標準設定のままにする場合は空欄

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content color
ja: コンテンツの色

en: Below field
ja: 入力フィールドの下

en: Tooltip
ja: ヒント

en: Icon tooltip left
ja: ヒントアイコン左側

en: Icon tooltip right
ja: ヒントアイコン右側

en: Content position
ja: コンテンツの位置

en: Default value
ja: 初期設定

en: Enter a value to be applied to the field automatically according to your selected date format. (Two digits for day, two digits for month and four digits for year).
ja: 値を入力し、選択した日付フォーマットに基づいて自動入力します（日日、月月、年年年年）

en: Minimum selectable date
ja: 選択可能な最短日

en: A number of days from today.
ja: 今日から数えた日数

en: Maximum selectable date
ja: 選択可能な最大日

en: Disabled dates
ja: 選択不可の日付

en: Comma separated dates according to your selected date format. (Two digits for day, two digits for month and four digits for year)
ja: コンマで区切られた日付（日付フォーマットで選択した表示と同じ表記方法で入力）

en: Enabled dates
ja: 選択可の日付

en: Comma separated dates according to your selected date format. (Two digits for day, two digits for month and four digits for year). Please note that this will override any other setting!
ja: コンマで区切られた日付（日付フォーマットで選択した表示と同じ表記方法で入力）※ほかの設定をすべて上書きします

en: Epo White
ja: Epoホワイト

en: Epo Black
ja: Epoブラック

en: Theme
ja: テーマ

en: Select the theme for the datepicker.
ja: 日付選択のテーマを選択

en: Small
ja: 小

en: Medium
ja: 中

en: Large
ja: 大

en: Size
ja: サイズ

en: Select the size of the datepicker.
ja: 日付選択のサイズを選択

en: Top of screen
ja: スクリーン上部

en: Bottom of screen
ja: スクリーン下部

en: Position
ja: 配置

en: Select the position of the datepicker.
ja: 日付選択の位置を選択

en: Disable weekdays
ja: 除外曜日の設定

en: This allows you to disable all selected weekdays.
ja: 選択不可の曜日を選択します

en: Translations
ja: 翻訳

en: Day
ja: 日

en: Month
ja: 月

en: Year
ja: 年

en: Minimum selectable time
ja: 選択可能な最小時間

en: Enter the time the following format: 8:00 am
ja: 時間を入力　例：8:00 am

en: Maximum selectable time
ja: 最大選択可能時間

en: Select the theme for the timepicker.
ja: 時間選択のテーマを選択

en: Select the size of the timepicker.
ja: 時間選択のサイズを選択

en: Select the position of the timepicker.
ja: 時間選択の位置を選択

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 旬

en: Second
ja: 秒

en: Enable points display?
ja: ポイントを表示しますか？

en: This allows you to generate points along the range picker.
ja: 範囲選択に基づいたポイントを生成することが可能です

en: Number of points
ja: ポイントの数

en: Enter the number of values for the points display.
ja: 数値を入力し、ポイントを表示します

en: Left side
ja: 左側

en: Right side
ja: 右側

en: Tooltip and Left side
ja: ヒントと左側

en: Tooltip and Right side
ja: ヒントと右側

en: Show value on
ja: 値を表示

en: Select how to show the value of the range picker.
ja: 範囲選択の値の表示方法を選択

en: Step value
ja: ステップ値

en: Enter the step for the handle.
ja: ハンドル用ステップ幅を入力

en: No validation
ja: 登録なし

en: Email
ja: メール

en: Url
ja: URL

en: Number
ja: 数

en: Digits
ja: 数字

en: Letters only
ja: 文字のみ

en: Letters or Space only
ja: 文字とスペースのみ

en: Alphanumeric
ja: アルファベット順

en: Validate as
ja: 識別の種類

en: Choose whether the field will be validated against the choosen method.
ja: 選択方法に対して登録された項目かどうかを選択

en: Choose whether the user must fill out this field or not.
ja: 入力必須か任意か

en: Choose whether the option is enabled or not.
ja: オプションのオン、オフ

en: Price
ja: 価格

en: Enter the price for this field or leave it blank for no price.
ja: 価格を入力（ない場合は空欄）

en: Sale Price
ja: セール価格

en: Enter the sale price for this field or leave it blankto use the default price.
ja: セール価格を使用する場合は入力（必要ない場合は空欄）

en: Text after Price
ja: 価格の後に入るテキスト

en: Enter a text to display after the price for this field or leave it blank for no text.
ja: 価格の後に入るテキストを入力（必要ない場合は空欄）

en: Text before Price
ja: 価格の前に入るテキスト

en: Enter a text to display before the price for this field or leave it blank for no text.
ja: 価格の前に入るテキストを入力（必要ない場合は空欄）

en: Percent of the original price + options
ja: 元の価格のパーセント（変動する価格の場合は注意）+オプションの金額

en: Price per char
ja: 1文字ごとに設定金額を課金

en: Percent of the original price per char
ja: 1文字ごとに元の価格×上の価格の設定数値÷100（パーセント）

en: Price per char (no first char)
ja: 1文字ごとに設定金額を課金（1文字目を除く）

en: Price per char (no n-th char)
ja: 1文字ごとに設定金額を課金（設定桁数まではカウントしない）

en: Price per char (no n-th char and no spaces)
ja: 1文字ごとに設定金額を課金（設定桁数までとスペースはカウントしない）

en: Percent of the original price per char (no first char)
ja: 1文字ごとに元の価格×上の価格の設定数値÷100（パーセント）（最初の文字を除く）

en: Percent of the original price per char (no n-th char)
ja: 1文字ごとに元の価格×上の価格の設定数値÷100（パーセント）（設定桁数まではカウントしない）

en: Percent of the original price per char (no n-th char and no spaces)
ja: 1文字ごとに元の価格×上の価格の設定数値÷100（パーセント）（設定桁数までとスペースはカウントしない）

en: Price per char (no spaces)
ja: 1文字ごとに設定金額を課金（スペースはカウントしない）

en: Price per row
ja: 一行ごとに課金

en: Fee
ja: 手数料

en: Quantity Fee
ja: 数量手数料

en: Current value Fee
ja: 現在値の手数料

en: Price type
ja: 価格の種類

en: Quantity
ja: 数量

en: Current value
ja: 現在値

en: Free chars
ja: 無料の文字数

en: Enter the number of free chars.
ja: 無料の文字数を入力

en: Use options
ja: オプションを使用

en: Step * price
ja: ステップ値　×　価格

en: Price per Interval
ja: 間隔ごとに課金

en: Min value
ja: 最小値

en: Enter the minimum value.
ja: 最小値を入力

en: Max value
ja: 最大値

en: Enter the maximum value.
ja: 最大値を入力

en: Day / Month / Year
ja: 日／月／年

en: Month / Day / Year
ja: 月／日／年

en: Day . Month . Year
ja: 日．月．年

en: Month . Day . Year
ja: 月．日．年

en: Day - Month - Year
ja: 日-月-年

en: Month - Day - Year
ja: 月-日-年

en: Date format
ja: 日付フォーマット

en: HH:mm
ja: 時時：分分

en: HH:m
ja: 時時：分

en: H:mm
ja: 時：分分

en: H:m
ja: 時：分

en: HH:mm:ss
ja: 時時：分分：秒秒

en: HH:m:ss
ja: 時時：分：秒秒

en: H:mm:ss
ja: 時：分分：秒秒

en: H:m:ss
ja: 時：分：秒秒

en: HH:mm:s
ja: 時時：分分：秒

en: HH:m:s
ja: 時時：分：秒

en: H:mm:s
ja: 時：分分：秒

en: H:m:s
ja: 時：分：秒

en: hh:mm
ja: 時時：分分

en: hh:m
ja: 時時：分

en: h:mm
ja: 時：分分

en: h:m
ja: 時：分

en: hh:mm:ss
ja: 時時：分分：秒秒

en: hh:m:ss
ja: 時時：分：秒秒

en: h:mm:ss
ja: 時：分分：秒秒

en: h:m:ss
ja: 時：分：秒

en: hh:mm:s
ja: 時時：分分：秒

en: hh:m:s
ja: 時時：分：秒

en: h:mm:s
ja: 時：分分：秒

en: h:m:s
ja: 時：分：秒

en: Time format
ja: 時間フォーマット

en: Custom Time format
ja: カスタム時間フォーマット

en: This will override the time format above.
ja: 上の時間フォーマットを上書きします

en: Start year
ja: 開始年

en: Enter starting year.
ja: 開始する年を入力

en: End year
ja: 終了年

en: Enter ending year.
ja: 終了する年を入力

en: Use URL replacements
ja: URLの置き換えを使用

en: Choose whether to redirect to a URL if the option is click.
ja: オプションをクリックした際、URLへリダイレクトするかどうか

en: Populate options
ja: 選択項目の入力

en: Double click the radio button to remove its selected attribute.
ja: ラジオボタンをダブルクリックして選択した項目を削除します

en: Variation options
ja: バリエーションオプション

en: Start of the label
ja: ラベルの頭

en: End of the label
ja: ラベルの後

en: Use image replacements
ja: 画像の置き換えを使用

en: Choose whether to use images in place of the element choices.
ja: エレメントの選択肢に画像を使うかどうか

en: Use color replacements
ja: 色の置き換えを使用

en: Choose whether to use a color swatch in place of the element choices.
ja: エレメントの選択肢にカラースウォッチを使うかどうか

en: Use image lightbox
ja: 画像ライトボックスを使用

en: Choose whether to enable the lightbox on the thumbnail.
ja: サムネールにライトボックスを有効化させるかどうか

en: Use the image replacements
ja: 画像の置き換えを使用

en: Use custom image
ja: カスタム画像を使用

en: Changes product image
ja: 商品イメージを変更する

en: Choose whether to change the product image.
ja: 商品画像を変更するかどうか

en: Show label
ja: ラベルを表示

en: Show description
ja: 詳細を表示

en: Show label and description
ja: ラベルと詳細を表示

en: Show image
ja: 画像を表示

en: Show image and label
ja: イメージとラベルを表示

en: Show image and description
ja: 画像と詳細の表示

en: Show image, label and description
ja: イメージ、ラベル、詳細を表示

en: Enable Swatch mode
ja: スウォッチモードを有効化

en: Swatch mode will show a tooltip when Use image replacements is active.
ja: スウォッチモードは画像の置き換えが有効化されている場合、ヒントを表示します

en: Enable clear options button
ja: 選択をクリアのボタンを有効

en: This will add a button to clear the selected option.
ja: 選択したオプションをクリアするボタンを追加します

en: Show responsive values
ja: リスポンシブの値を表示

en: Items per row (Desktops and laptops)
ja: 1行ごとのアイテム数（デスクトップ、ラップトップ）

en: Use this field to make a grid display. Enter how many items per row for the grid or leave blank for normal display.
ja: グリッド表示にする場合に使用し、1行に表示するアイテム数を入力（通常表示の場合は空欄）

en: Items per row (Tablets landscape)
ja: 1行ごとのアイテム数（タブレット、縦）

en: Items per row (Tablets portrait)
ja: 1行ごとのアイテム数（タブレット、横）

en: Items per row (Smartphones)
ja: 1行ごとのアイテム数（スマートフォン）

en: Items per row (iPhone 5)
ja: 1行ごとのアイテム数（iPhone 5）

en: Items per row (iPhone 6)
ja: 1行ごとのアイテム数（iPhone 6）

en: Items per row (iPhone 6 +)
ja: 1行ごとのアイテム数（iPhone 6 +）

en: Items per row (Samnsung Galaxy)
ja: 1行ごとのアイテム数（Samnsung Galaxy）

en: Items per row (Galaxy Tablets landscape)
ja: 1行ごとのアイテム数（Galaxyタブレット、縦）

en: Enter a number above 0 to limit the checkbox selection or leave blank for default behaviour.
ja: ゼロ以上の数でチェックボックスの選択できる上限を設定し、上限がない場合は空欄

en: Exact selection
ja: 決まった数を選択

en: Enter a number above 0 to have the user select the exact number of checkboxes or leave blank for default behaviour.
ja: ユーザーが選ぶチェックボックスの選択数をゼロ以上の数字で入力し、設定の無い場合は空欄

en: Minimum selection
ja: 最低何個、選択する必要があるか設定

en: Enter a number above 0 to have the user select at least that number of checkboxes or leave blank for default behaviour.
ja: ユーザーが最低限選ぶ必要があるチェックボックスの選択数をゼロ以上の数字で入力し、設定のない場合は空欄

en: Normal browser button
ja: 通常のブラウザボタン

en: Styled button
ja: スタイルが有効なボタン

en: Upload button style
ja: アップロードボタンのスタイル

en: Date field
ja: 日付フィールド

en: Date picker
ja: 日付選択

en: Date field and picker
ja: 日付フィールドとカレンダー

en: Date picker style
ja: 日付選択のスタイル

en: Choose whether to hide the price or not.
ja: 価格を表示するか、しないか

en: Right
ja: 右

en: Left
ja: 左

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Quantity selector
ja: 数量セレクター

en: This will show a quantity selector for this option.
ja: このオプションの数量選択を表示します

en: Quantity min value
ja: 最小数量

en: Quantity max value
ja: 最大数量

en: Quantity step
ja: 数量のステップ幅（数字がいくつずつ増えるか）

en: Enter the quantity step.
ja: 数量のステップ幅を入力

en: Quantity Default value
ja: 数量初期設定

en: Enter a value to be applied to the Quantity field automatically.
ja: 数量フィールドに自動挿入す値を入力

en: Placeholder
ja: 記入例

en: Minimum characters
ja: 最小文字数

en: Enter a value for the minimum characters the user must enter.
ja: 最小文字数を設定

en: Maximum characters
ja: 最大文字数

en: Enter a value to limit the maximum characters the user can enter.
ja: 最大入力文字数を設定

en: Enter a value to be applied to the field automatically.
ja: 自動挿入する値を入力

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Leave it blank to calculate it automatically from the %s price
ja: 自動で%s価格から計算するには空欄

en: Leave it blank to calculate it automatically from the %s sale price
ja: %s のセール価格から自動で計算する場合は空欄

en: Label options
ja: ラベルオプション

en: WooCommerce settings
ja: WooCommerceの設定

en: Element container id
ja: エレメントコンテナID

en: Enter an id for the container of the element.
ja: エレメントのコンテナIDを入力してください

en: Inherit product setting
ja: 商品の設定を引き継ぐ

en: Include tax for Fee price type
ja: 手数料タイプに税を含める

en: Choose whether to include tax for Fee price type on this element.
ja: 手数料タイプのエレメントに税を含めるか選択

en: Tax class for Fee price type
ja: 手数料タイプの税クラス

en: Choose the tax class for Fee price type on this element.
ja: 手数料タイプの税クラスを選択

en: Hide element label in cart
ja: カート内でエレメントラベルを非表示

en: Choose whether to hide the element label in the cart or not.
ja: カート内でエレメントラベルを表示にするか、しないか

en: Yes, but show price
ja: 価格だけ表示

en: Hide element value in cart
ja: カート内でエレメントの値を非表示

en: Choose whether to hide the element value in the cart or not.
ja: エレメントの値をカート内で表示するか、しないか

en: Hide element label in order
ja: 注文でエレメントラベルを非表示

en: Choose whether to hide the element label in the order or not.
ja: 注文でエレメントラベルを表示するか、しないか

en: Hide element value in order
ja: 注文でエレメントの値を非表示

en: Choose whether to hide the element value in the order or not.
ja: エレメントの値を注文内で表示するか、しないか

en: Hide element label in floating totals box.
ja: フローティング合計ボックスでエレメントラベルを非表示

en: Choose whether to hide the element label in the floating totals box or not.
ja: フローティング合計ボックスでエレメントラベルを表示するか、しないか

en: Hide element value in floating totals box
ja: フローティング合計ボックスでエレメントの値を非表示

en: Choose whether to hide the element value in the floating totals box or not.
ja: エレメントの値をフローティング合計ボックス内で表示するか、しないか

en: Show
ja: 表示

en: Hide
ja: 非表示

en: this field if
ja: する

en: all
ja: すべて

en: any
ja: どれか

en: of these rules match
ja: のルールが当てはまる場合

en: label
ja: ラベル

en: Label type
ja: ラベルの種類

en: Label
ja: ラベル

en: Label position
ja: ラベルの位置

en: Label color
ja: ラベルの色

en: Subtitle
ja: サブタイトル

en: Subtitle position
ja: サブタイトルの位置

en: Subtitle color
ja: サブタイトルの色

en: Horizontal rule
ja: 水平線

en: Padding
ja: 余白

en: Divider type
ja: 区切りの種類

en: Element Conditional Logic
ja: エレメントの条件設定

en: Enable conditional logic for showing or hiding this element.
ja: エレメントの表示に関する条件設定

en: Section
ja: セクション

en: Inherit product tax class
ja: 商品の税クラスを引き継ぐ

en: Standard
ja: 標準

en: Choose the image to use in place of the radio button.
ja: ラジオボタンに使用する画像を選択

en: Remove the image.
ja: この画像を削除する

en: Choose the image to replace the product image with.
ja: 商品画像の置き換えをする画像を選択

en: Select boxes
ja: セレクトボックス

en: Radio buttons and image at start of the label
ja: ラジオボタンとイメージがラベルの前

en: Radio buttons and image at end of the label
ja: ラジオボタンとイメージがラベルの後

en: Image swatches
ja: 画像スウォッチ

en: Color swatches
ja: カラースウォッチ

en: Display as
ja: 表示方法

en: Select the display type of this attribute.
ja: この属性の表示タイプを選択

en: Attribute Label
ja: 属性ラベル

en: Leave blank to use the original attribute label.
ja: 元の属性ラベルを使用する場合は空欄

en: Enable
ja: 有効

en: Show reset button
ja: リセットボタンを表示

en: Enables the display of a reset button for this attribute.
ja: この属性のリセットボタンを有効

en: Attribute element class name
ja: 属性エレメントクラス名

en: Enter an extra class name to add to this attribute element
ja: この属性エレメントに追加する場合、追加でクラス名を入力

en: Items per row
ja: 1行ごとのアイテム数

en: Width
ja: 幅

en: Enter the width of the displayed item or leave blank for auto width.
ja: 表示されているアイテムの幅を入力（自動で設定の場合は空欄）

en: Height
ja: 高さ

en: Enter the height of the displayed item or leave blank for auto height.
ja: 表示アイテムの高さを入力（自動

en: Show bottom
ja: 下部を表示

en: Show inside
ja: 中に表示

en: Show attribute name
ja: 属性名を表示

en: Choose whether to show or hide the attribute name.
ja: 属性名の表示を選択

en: Color
ja: カラー

en: Select the color to use.
ja: 使用する色を選択

en: Image replacement
ja: 画像の置き換え

en: Select an image for this term.
ja: このアイテムの画像を選択

en: Product Image replacement
ja: 商品画像の置き換え

en: Select the image to replace the product image with.
ja: 置き換える商品画像を選択

en: No saved variations found.
ja: 保存されたバリエーションはありませんでした

en: Choose the image to use in place of the checkbox.
ja: チェックボックスに使用する画像を選択

en: Choose the image to use in place of the radio button when it is checked.
ja: ラジオボタンがチェックされたときに使用する画像の選択

en: Choose the image to use in place of the checkbox when it is checked.
ja: チェックボックスでチェックしたときに表示される画像を選ぶ

en: Choose the image for the lightbox.
ja:  ライトボックスの画像を選ぶ

en: Checked
ja: チェック済み

en: Default
ja: 初期設定

en: Images
ja: 画像

en: Delete all options
ja: すべてのオプションを削除

en: Sale
ja: セール

en: Add item
ja: アイテムを追加

en: Mass add
ja: 一括登録

en: You cannot add negative priced products to the cart.
ja: 価格がマイナスの商品をカートに追加することはできません

en: You cannot add zero priced products to the cart.
ja: 価格がゼロの商品をカートに追加することはできません

en: Additional options
ja: 追加オプション

en: "%s" is a required field.
ja: "%s"は必須項目です

en: Extra fee
ja: 追加手数料

en: Empty cart
ja: カートを空にする

en: Edit options
ja: 編集オプション

en: WooCommerce TM Extra Product Options requires WordPress %s or later.
ja: WooCommerce TM Extra Product Options は WordPress %s 以降のバージョンが必要です

en: %sImportant:%s Please run WooCommerce updater before using WooCommerce TM Extra Product Options.
ja: %s重要：%sWooCommerceの更新はWooCommerce TM Extra Product Optionsを起動する前にお願いします

en: %sImportant:%s WooCommerce TM Extra Product Options requires WordPress %s or later.
ja: %s重要%s WooCommerce TM Extra Product Options は WordPress%s 以降のバージョンが必要です

en: Filename
ja: ファイル名

en: Delete
ja: 削除

en: Add Global Form
ja: グローバルフォームを追加

en: Add New Global Form
ja: 新規のグローバルフォームを追加

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Global Form
ja: グローバルフォームの編集

en: New Global Form
ja: 新規グローバルフォーム

en: View Global Form
ja: 全体フォームを表示

en: Search Global Form
ja: グローバルフォームの検索

en: No Global Form found
ja: グローバルフォームはありませんでした

en: No Global Form found in trash
ja: ゴミ箱にグローバルフォームはありませんでした

en: Parent Global Form
ja: 親グローバルフォーム

en: Unit price
ja: セット価格

en: Options amount
ja: オプション金額

en: Fees amount
ja: 手数料額

en: Final total
ja: 最終トータル

en: Prev
ja: 前

en: Next
ja: 次

en: characters remaining
ja: 残り文字数

en: Uploading files
ja: 転送中

en: Your files are being uploaded
ja: 転送完了

en: This field is required.
ja: 必須項目です

en: Please enter a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Please enter a valid URL.
ja: 有効なURLを入力してください

en: Please enter a valid number.
ja: 有効な番号を入力してください

en: Please enter only digits.
ja: 数字のみ入力してください

en: Please enter a value less than or equal to {0}.
ja: {0}以下の値を入力してください

en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
ja: {0}以上の値を入力してください

en: Please enter no more than {0} characters.
ja: {0}文字以上入力できません

en: Please enter at least {0} characters.
ja: 少なくとも{0}文字入力して下さい

en: Please select up to {0} choices.
ja: {0}個まで選択できます

en: Please select exactly {0} choices.
ja: {0}個選択してください

en: Please select at least {0} choices.
ja: 少なくとも{0}個選択してください

en: Please enter a multiple of {0}.
ja: {0}の倍数を入力してください

en: Please enter only letters.
ja: 文字のみ入力して下さい

en: Please enter only letters or spaces.
ja: 文字とスペースのみ入力してください

en: Done
ja: 閉じる

en: General
ja: 一般

en: Display
ja: 画面表示

en: Cart
ja: カート

en: Order
ja: 注文

en: Strings
ja: 表示設定

en: Style
ja: スタイル

en: Global
ja: 全体設定

en: License
ja: ライセンス

en: Upload manager
ja: アップロード管理

en: Custom code
ja: カスタムコード

en: Initialization
ja: 初期設定

en: Final total box
ja: 最終合計ボックス

en: Various
ja: その他

en: Enable front-end for roles
ja: フロントエンドでのアクセス権限有効

en: Select the roles that will have access to the extra options.
ja: 追加オプションにアクセスできるユーザーの選択

en: Disable front-end for roles
ja: フロントエンドでのアクセス権限無効

en: Select the roles that will not have access to the extra options.
ja: 追加オプションにアクセスできないユーザーの選択

en: Select when to show the final total box
ja: 最終合計ボックスを表示する

en: Show Final total and hide Options total if zero
ja: 最終合計は表示、オプションはゼロの場合、非表示

en: Enable Final total box for all products
ja: 最終合計ボックスをすべての商品で表示

en: Show Unit price on totals box
ja: 合計ボックスでセット価格を表示

en: Include Fees on unit price
ja: セット価格に諸費用も含める

en: Disable lazy load images
ja: 画像の遅延ロード無効

en: Enable plugin for WooCommerce shortcodes
ja: WooCommerceのショートコードにプラグイン有効化

en: Enabling this will load the plugin files to all WordPress pages. Use with caution.
ja: すべてのWordPressページにプラグインを読み込むので注意が必要です

en: Placement
ja: 設置場所

en: Floating Totals box
ja: フローティング合計ボックス

en: Animation
ja: アニメーション

en: This controls how your fields are displayed on the front-end. If you choose "Show using action hooks" you have to manually write the code to your theme or plugin to display the fields and the placement settings below will not work. If you use Composite Products extension you must leave this setting to "Normal" otherwise the extra options cannot be displayed on the composite product bundles. See more at the documentation.
ja: この機能は各項目のフロントエンドでの表示方法を制御しますアクションフックを使用して表示の場合、テーマ、プラグインに個別にコードを入力しないと表示されません詳しくはサイトをご覧ください

en: Show using action hooks
ja: アクションフックを使用して表示

en: Extra Options placement
ja: 追加オプションの設置位置

en: Select where you want the extra options to appear.
ja: 追加オプションの表示位置を選択

en: Before add to cart button
ja: カートに追加の前

en: After add to cart button
ja: カートに追加ボタンの後

en: Before cart form
ja: カートフォームの前

en: After cart form
ja: カートフォームの後

en: Before product
ja: 商品の前

en: After product
ja: 商品の後

en: Before product summary
ja: 商品詳細の前

en: After product summary
ja: 商品詳細の後

en: After product image
ja: 商品イメージの後

en: Custom hook
ja: カスタムフック

en: Extra Options placement custom hook
ja: 追加オプションの設置位置カスタムフック

en: Extra Options placement hook priority
ja: 追加オプション設置位置フックの優先度

en: Totals box placement
ja: 合計ボックスの設置位置

en: Select where you want the Totals box to appear.
ja: 合計ボックスの表示位置を選択

en: Totals box placement custom hook
ja: 合計ボックス設置位置カスタムフック

en: Totals box placement hook priority
ja: 合計ボックス設置位置フックの優先度

en: This will enable a floating box to display your totals box.
ja: フローティング合計ボックスを表示させます

en: Bottom right
ja: 右下

en: Bottom left
ja: 左下

en: Top right
ja: 右上

en: Top left
ja: 左上

en: Floating Totals box visibility
ja: フローティング合計ボックス表示設定

en: This determine the floating totals box visibility.
ja: フローティング合計ボックスの表示設定

en: Always visible
ja: 常に表示

en: Visble after scrolling the page
ja: ページスクロール時に有効

en: Add to cart button on floating totals box
ja: カートに追加ボタンをフローティング合計ボックスに追加

en: Display the add to cart button on floating box.
ja: カートに追加ボタンをフローティングボックスに表示

en: Change original product price
ja: 商品の元の価格を変更する

en: Check to overwrite the original product price when the price is changing.
ja: 価格変更を元の商品価格に上書きする場合はチェック

en: Change variation price
ja: バリエーションの価格を変更する

en: Check to overwrite the variation price when the price is changing.
ja: 価格変更をバリエーションの価格に上書きする場合はチェック

en: Force Select Options
ja: 強制選択オプション

en: This changes the add to cart button on shop and archive pages to display select options when the product has extra product options. Enabling this will remove the ajax functionality.
ja: 商品に追加オプションがある場合、カートに追加ボタンをショップ画面と商品一覧画面で表示させます（ajax機能が無効になります）

en: Enable extra options in shop and category view
ja: 追加オプションをショップとカテゴリービューで有効

en: Check to enable the display of extra options on the shop page and category view. This setting is theme dependent and some aspects may not work as expected.
ja: 追加オプションををショップページとカテゴリービューで有効にしますが、テーマによっては希望通りに機能しない場合があります

en: Remove Free price label
ja: 無料の表示を削除

en: Check to remove Free price label when product has extra options
ja: 商品に追加オプションがある場合、無料の表示を削除する

en: Hide uploaded file path
ja: アップロードされたファイルの保存先アドレス非表示

en: Check to hide the uploaded file path from users (in the Order).
ja: ユーザーが注文でアップロードしたファイルの保存先を隠す場合はチェック

en: Use progressive display on options
ja: オプションのプログレッシブ表示を使用

en: Enabling this will hide the options on the product page until JavaScript is initialized. This is a fail-safe setting and we recommend to be active.
ja: Javaスクリプトが読み込まれるまでオプション表示が隠れている機能で、エラー防止の為の設定として有効にしておく事を推奨します

en: Animation delay
ja: アニメーションの遅延

en: Start Animation delay
ja: アニメーションの遅延開始

en: Show quantity selector only for elements with a value
ja: 数量セレクターを値が入力されているエレメントのみ表示

en: Check show quantity selector only for elements with a value.
ja: 数量セレクターを値が入力されているエレメントのみ表示する場合はチェック

en: Hide add-to-cart button until an option is chosen
ja: カートに追加ボタンをオプションが選択されるまで非表示

en: Check this to show the add to cart button only when at least one option is filled.
ja: カートに追加ボタンを1つ以上のオプションが入力されるまで非表示にする場合はチェック

en: Show full width label for select boxes.
ja: セレクトボックスのラベルを全幅で表示

en: Check this to force select boxes to be full width.
ja: セレクトボックスを強制的に全幅で表示したい場合はチェック

en: Show description for radio buttons and checkboxes inline.
ja: ラジオボタンとチェックボックスの説明をインラインで表示

en: Check this to disable showing descirption as a tooltip and show it inline instead.
ja: 説明をヒント表示ではなく、インラインで表示したい場合はチェック

en: Auto hide price if zero
ja: 価格がゼロの場合、自動で非表示

en: Check this to globally hide the price display if it is zero.
ja: 価格がゼロの商品をサイト全体で非表示にする場合はチェック

en: Show prices inside select box choices
ja: セレクトボックス選択肢の中に価格を表示

en: Check this to show the price of the select box options if the price type is fixed.
ja: セレクトボックスのオプション価格を表示する場合はチェック（固定価格の場合のみ）

en: Use translated values when possible on admin Order
ja: 可能であれば、管理画面での順番で翻訳された値を使用します

en: Please note that if the options on the Order change or get deleted you will get wrong results by enabling this!
ja: この設定を有効にするとオプション内容の変更や削除で計算が合わなくなることがあります

en: Include option pricing in product price
ja: オプションの価格を商品価格に含める

en: Check this to include the pricing of the options to the product price.
ja: オプションの価格を商品価格に含める場合はチェック

en: Use the "From" string on displayed product prices
ja: 商品価格に～円よりの表示を使う

en: Check this to alter the price display of a product when it has extra options with prices.
ja: 追加オプションとその価格がある場合に価格表示を変更する場合はチェック

en: Turn off persistent cart
ja: 永続カート（顧客が長期的に戻ってきても過去の情報からカートの内容を更新）をオフにする

en: Enable this if the product has a lot of options.
ja: 商品のオプションが多い場合は有効

en: Clear cart button
ja: カートの中を空にするボタン

en: Enables or disables the clear cart button
ja: カートを空にするボタンのオン、オフ

en: Cart Field Display
ja: カート項目表示

en: Select how to display your fields in the cart
ja: カート内での項目表示方法を選択

en: Normal display
ja: 通常表示

en: Display a pop-up link
ja: ポップアップリンクを表示

en: Advanced display
ja: 詳細表示

en: Hide extra options in cart
ja: カート内でのオプション項目を非表示

en: Enables or disables the display of options in the cart.
ja: カート内でのオプション表示をオン、オフ

en: Hide extra options prices in cart
ja: カート内でのオプション項目の価格を非表示

en: Enables or disables the display of prices of options in the cart.
ja: カート内でのオプション価格表示のオン、オフ

en: Prevent negative priced products
ja: 価格がマイナスの商品を排除

en: Prevent adding to the cart negative priced products.
ja: 価格がマイナスの商品をカートに追加するのを防ぎます

en: Prevent zero priced products
ja: 価格がゼロの商品を排除

en: Prevent adding to the cart zero priced products.
ja: 価格がゼロの商品をカートに追加するのを防ぎます

en: Hide checkbox element average price
ja: チェックボックスエレメントの平均価格を非表示

en: This will hide the average price display on the cart for checkboxes.
ja: カート内でのチェックボックスの平均価格の表示を隠します

en: Show image replacement in cart and checkout
ja: カートとチェックアウトで置き換え画像を表示

en: Enabling this will show the images of elements that have an image replacement.
ja: イメージで置き換えがあったものを表示します

en: Show uploaded image in cart and checkout
ja: カートとチェックアウトでアップロードした画像を表示

en: Enabling this will show the uploaded images in cart and checkout.
ja: アップロードされた画像をカートとチェックアウトで表示します

en: Strip html from emails
ja: HTMLをメールからはずす

en: Check to strip the html tags from emails
ja: HTMLタグをメールから外す場合はチェック

en: Prevent options from being sent to emails
ja: オプション選択内容をメールで送信しない

en: Check to disable options from being sent to emails.
ja: メールでオプション選択内容を無効にする場合にチェック

en: Attach upload files to emails
ja: ファイルをメールに添付する

en: Check to Attach upload files to emails.
ja: アップロードされたファイルをメールに添付する場合はチェック

en: Disable Options on Order status change
ja: 注文ステータスの変更に関わるオプションを無効

en: Check this only if you are getting server errors on checkout.
ja: チェックアウトでサーバーエラーが出ている場合はチェック

en: Cart field/value separator
ja: カート項目と値の間に表示する記号

en: Enter the field/value separator for the cart.
ja: カートのフィールドと値の仕切りを変更

en: Update cart text
ja: Update cartの表示文

en: Enter the Update cart text when you edit a product.
ja: カートの更新表示文を変更する場合は入力

en: Final total text
ja: Final totalの表示文

en: Enter the Final total text or leave blank for default.
ja: 最終合計の表示文の変更をする場合は入力

en: Unit price text
ja: Unit priceの表示文

en: Enter the Unit price text or leave blank for default.
ja: セット価格の表示文を変更する場合は入力

en: Options total text
ja: Options totalの表示文

en: Enter the Options total text or leave blank for default.
ja: オプション合計の表示文を変更する場合は入力

en: Fees total text
ja: Fees totalの表示文

en: Enter the Fees total text or leave blank for default.
ja: 手数料合計の表示文を変更する場合は入力

en: Free Price text replacement
ja: Free Priceの表示文

en: Enter a text to replace the Free price label when product has extra options.
ja: 商品の追加オプションがある場合の無料表示文を変更する場合は入力

en: Reset Options text replacement
ja: Reset Optionsの表示文

en: Enter a text to replace the Reset options text when using custom variations.
ja: オプションのリセット表示文を変更する場合は入力

en: Edit Options text replacement
ja: Edit Optionsの表示文

en: Enter a text to replace the Edit options text on the cart.
ja: オプションの編集表示文を変更する場合は入力

en: Additional Options text replacement
ja: Additional Optionsの表示文

en: Enter a text to replace the Additional options text when using the pop up setting on the cart.
ja: カートがポップアップ表示での追加オプション表示文を変更する場合は入力

en: Close button text replacement
ja: Closeボタンの表示文

en: Enter a text to replace the Close button text when using the pop up setting on the cart.
ja: カートがポップアップ表示での閉じるボタンの表示文を変更する場合は入力

en: Calendar close button text replacement
ja: カレンダーcloseボタンの表示文

en: Enter a text to replace the Close button text on the calendar.
ja: カレンダーの閉じるボタン表示文を変更する場合は入力

en: Calendar today button text replacement
ja: カレンダーのtodayボタンの表示文

en: Enter a text to replace the Today button text on the calendar.
ja: カレンダーの今日ボタンの表示文を変更する場合は入力

en: Slider previous text
ja: スライダー previous の表示文

en: Enter a text to replace the previous button text for slider.
ja: 戻るボタンの表示文を変更する場合は入力

en: Slider next text
ja: スライダー next の表示文

en: Enter a text to replace the next button text for slider.
ja: 進むボタンの表示文を変更する場合は入力

en: Force Select options text
ja: Force Selectオプション表示文

en: Enter a text to replace the add to cart button text when using the Force select option.
ja: 強制選択オプションを使用しているときのカートに追加ボタンの表示文を変更する場合は入力

en: Empty cart text
ja: Empty cart の表示文

en: Enter a text to replace the empty cart button text.
ja: カートを空にするボタンの表示文を変更する場合は入力

en: This field is required text
ja: This field is required の表示文

en: Enter a text indicate that a field is required.
ja: 必須項目の表示文を変更する場合は入力

en: Characters remaining text
ja: Characters remainingの表示文

en: Enter a text to replace the Characters remaining text when using maximum characters on a text field or a textarea.
ja: テキスト（1行）、テキスト（複数行）で最大文字数の設定をしている場合の残り文字数の表示文を変更する場合は入力

en: Uploading files text
ja: Uploading files の表示文

en: Enter a text to replace the Uploading files text used in the pop-up after clicking the add to cart button  when there are upload fields.
ja: カートに追加ボタンを押した後に出てくるファイルを転送中の表示文を変更する場合は入力

en: Uploading message text
ja: Uploading messageの表示文

en: Enter a message to be used in the pop-up after clicking the add to cart button when there are upload fields.
ja: カートに追加のボタンを押した後に出てくるポップアップに表示される表示文を変更する場合は入力

en: Select file text
ja: Select file の表示文

en: Enter a text replace the Select file text used in the styled upload button.
ja: スタイルが有効のアップロードボタン表示文を変更する場合は入力

en: Enable checkbox and radio styles
ja: チェックボックスとラジオボタンのスタイルを有効にする

en: Enables or disables extra styling for checkboxes and radio buttons.
ja: チェックボックスや、ラジオボタンの追加スタイルのオン、オフ

en: Round
ja: 丸

en: Round 2
ja: 丸 2

en: Square
ja: 四角

en: Square 2
ja: 四角 2

en: Select item border type
ja: アイテムボーダーのタイプを選択

en: Select a style for the selected border when using image replacements or swatches.
ja: 画像の置き換えやスウォッチのボーダーのスタイルを選択

en: Shadow
ja: 影

en: Thin line
ja: 細い線

en: Visual
ja: 外観

en: Product page
ja: 商品ページ

en: Elements
ja: エレメンツ

en: Locale
ja: 仕様

en: Pricing
ja: 価格

en: Enable validation
ja: 編集の確認を有効にする

en: Check to enable validation feature for builder elements
ja: ビルダーで変更確認機能を有効にする場合はチェック

en: Disable error scrolling
ja: エラースクロール無効

en: Check to disable scrolling to the element with an error
ja: エラーのあるエレメントまでスクロールするのを無効にする場合はチェック

en: Javascript and CSS inclusion mode
ja: JavaスクリプトとCSSのモード

en: Select how to include JS and CSS files
ja: JSとCSSファイルの組み込み方法を選択

en: Single minified file
ja: 単minifiedファイル

en: Multiple minified files
ja: 複数minifiedファイル

en: DEV - multiple files
ja: DEV-複数ファイル

en: Disable PNG convert security
ja: PNGに変換を無効

en: Check to disable the convertion to png for image uploads.
ja: 画像をアップロードする際にPNGに変換する機能を無効にする場合はチェック

en: This will globally override the product price with the price from the options if the total options price is greater then zero.
ja: オプションの価格がゼロ以上の場合に商品価格を上書きします（全体設定）

en: Use setting on each product
ja: 各商品で設定を行う

en: Reset option values after the product is added to the cart
ja: 商品がカートに追加された後にオプション選択内容をリセットする

en: Use plus and minus signs on prices in cart and checkout
ja: プラスとマイナスの記号をカートやチェックアウトで使用

en: Display both signs
ja: 両方表示

en: Display only minus sign
ja: マイナスのみ表示

en: Input decimal separator
ja: 入力小数点の記号

en: Use WooCommerce value
ja: WooCommerceの設定を使用

en: Determine by browser local
ja: ブラウザの仕様で判断

en: Displayed decimal separator
ja: 表示中の小数点の記号

en: Radio button undo button
ja: ラジオボタンのリセットボタン

en: Use field value
ja: 入力された値を使用

en: Required state indicator
ja: 必須を表す記号

en: Enter a string to indicate the required state of a field.
ja: 入力必須フィールドを示す文字を入力して下さい

en: Required state indicator position
ja: 必須を表す記号の位置

en: Left of the label
ja: ラベルの左側

en: Right of the label
ja: ラベルの右側

en: Include tax string suffix on totals box
ja: 税の項目を合計ボックスに含める

en: Datepicker theme
ja: 日付選択テーマ

en: Datepicker size
ja: 日付選択のサイズ

en: Datepicker position
ja: 日付選択の位置

en: Minimum characters for text-field and text-areas
ja: テキスト（1行）とテキスト（複数行）の最低文字数

en: Maximum characters for text-field and text-areas
ja: テキスト（1行）とテキスト（複数行）の最大文字数

en: jQuery selector for main product image
ja: 商品メイン画像のjQueryセレクター

en: This is used to change the product image.
ja: 商品画像の変更に使用されます

en: Product image replacement mode
ja: 商品画像置き換えモード

en: Self mode replaces the actual image and Inline appends new image elements
ja: セルフモードは画像を差し替え、インラインモードは画像を追加します

en: Self mode
ja: セルフモード

en: Inline mode
ja: インラインモード

en: Move out of stock message
ja: 在庫切れメッセージの移動

en: This is moves the out of stok message when styled variations are used just below them.
ja: スタイルが有効なバリエーションの場合バリエーションの下に在庫切れメッセージを移動させます

en: Use internal variation price
ja: 商品ごとのバリエーション価格を使用

en: Use this if your variable products have a lot of options to improve performance. Note that this may cause issues with discount or currency plugins.
ja: バリエーションのある商品でオプションが多くパフォーマンスを上げたい時に使用します。ディスカウントや、通貨のプラグインで不具合が生じる可能性があります

en: Hide override settings on products
ja: 商品の上書き設定を隠す

en: Hide Builder mode on products
ja: 商品のビルダーモードを隠す

en: Hide Normal mode on products
ja: 商品のノーマルモードを隠す

en: Username
ja: ユーザー名

en: Your Envato username.
ja: Evantoのユーザー名

en: Purchase code
ja: 購入コード

en: Deactivate License
ja: ライセンスを解除する

en: Activate License
ja: 有効なライセンス

en: License activated.
ja: ライセンスの登録完了

en: Use allowed file types from WordPress
ja: WordPressで使用可能な種類

en: files
ja: ファイル

en: Upload folder
ja: アップロード先フォルダ名

en: Changing this will only affect future uploads.
ja: 設定の変更以降分より有効です

en: Enable pop-up message on uploads
ja: アップロードのポップアップメッセージ有効

en: Enables a pop-up when uploads are made.
ja: アップロード完了時にポップアップを有効化

en: Allowed file types
ja: 使用可能なファイルタイプ

en: Select which file types the user will be allowed to upload.
ja: ユーザーのアップロードできるファイルの種類を選択

en: Select file types
ja: ファイルタイプを選択

en: Custom types
ja: 上記以外に使用できるファイルの種類

en: Select custom file types the user will be allowed to upload separated by commas.
ja: ユーザーがアップロードできる追加ファイルの拡張子をコンマで区切って入力

en: File manager
ja: ファイル管理

en: CSS code
ja: CSSコード

en: JavaScript code
ja: Javaスクリプトコード

en: Error connecting to server!
ja: サーバーへの接続エラー

en: Error getting data from the server!
ja: サーバーからのデータ取得エラー

en: License activated!
ja: ライセンスが登録されました

en: License deactivated!
ja: ライセンスが解除されました

en: Invalid data!
ja: 無効なデータ

en: Invalid action.
ja: 無効なアクション

en: Please fill all fields before trying to activate.
ja: 登録する前にすべての項目を入力してください

en: Trying to activate from outside the plugin interface is not allowed!
ja: プラグイン設定画面外での登録は禁止されています

en: Error connecting to Envato API. Please try again later.
ja: Envato API接続エラー　もう一度やり直してください

en: Trying to activate with an invalid purchase code for your token!
ja: トークンの無効な購入コードで有効化しようとしています

en: That username is not valid for this item purchase code. Please make sure you entered the correct username (case sensitive).
ja: この購入コードのユーザー名が無効です。間違いないか確認をお願いします（大文字と小文字の間違いも注意して下さい）

en: Trying to activate from an invalid domain!
ja: 無効なドメインから登録しようとしています

en: Trying to activate from an invalid IP address!
ja: 無効なIPアドレスから登録しようとしています

en: The purchase code is already activated!
ja: 購入コードはすでにtouroku 
    されています

en: The purchase code is already activated on another domain!
ja: 購入コードはほかのドメインで登録済みです

en: You have already activated that purchase code on another domain!
ja: 購入コードは別のドメインで登録されています

en: The purchase code is already activated! Please buy a valid license!
ja: その購入コードはすでに登録されていますので、有効なライセンスを購入してください

en: You have already activated your purchase code!
ja: 購入コードはすでに登録済みです

en: Deactivated, but the purchase code was not activated for some reason!
ja: 解除されましたが、購入コードはなぜか解除されていません

en: Could not complete request!
ja: リクエストを完了できませんでした

en: Error! Can't connect to filesystem
ja: ファイルシステムに接続できません

en: Error! Envato API error
ja: EnvatoAPIエラー

en: Error on unzipping package
ja: ZIPファイルの解凍エラー

en: Download new version from CodeCanyon
ja: CodeCanyonから最新バージョンをダウンロード

en: or register the plugin to receive automatic updates.
ja: もしくは登録して自動アップデートを受信して下さい

en: Add translation to %s
ja: %sに翻訳を追加

en: Edit the %s translation
ja: %sの翻訳を編集

en: Language
ja: 言語

en: Language of this %s
ja: %sの言語

en: This is a translation of
ja: 翻訳された文章は

en: WooCommerce Bookings
ja: WooCommerceブッキング

en: Multiply cost by person count
ja: 費用を人数で掛ける

en: Enabling this will multiply the options price by the person count.
ja: オプション価格を人数で掛ける機能を有効化

en: Multiply cost by block count
ja: 費用をブロックで掛ける

en: Enabling this will multiply the options price by the block count.
ja: オプション価格をブロック数で掛ける

en: Enable discounts on extra options
ja: ディスカウントを追加オプションにも適用

en: Enable alteration of pricing table
ja: 価格テーブルの変更を有効化

en: Enable original final total display
ja: 元の最終合計表示を有効化

en: Check to enable the display of the undiscounted final total
ja: ディスカウントのない最終合計の表示を有効にする場合はチェック

en: Prefix label
ja: 接頭辞ラベル

en: Suffix label
ja: 接尾辞ラベル

en: Sign up fee
ja: 登録手数料

en: Subscription sign up fee text
ja: 定期購読の登録手数料（テキスト）

en: Subscription sign up fee
ja: 定期購読の登録手数料

en: Options Subscription fee
ja: 購読手数料オプション

en: The quantity for "%s" must be greater than %s
ja: "%s"の数は%sより大きい数にしてください

en: Select file
ja: ファイルを選択

en: Upload successful
ja: アップロード成功

en: Everyone
ja: 全員

en: Logged in users
ja: ログインユーザー

en: Echo a custom action
ja: カスタムアクションのエコー

en: EPO custom action
ja: EPOカスタムアクション

en: Title:
ja: タイトル：

en: Custom action:
ja: カスタムアクション：

en: (max file size %s)
ja: （ファイルサイズ上限 %s）

en: Reset options
ja: オプションをリセット
